• مرکز مشاوره رها:88971606

  • برای رسیدن به هر موفقیت فردی، ابتدا باید تغییری در باورهای خود ایجاد کرد.

  • کوچکترین اقدام، بهتر از بزرگترین تصمیم است.

  • بهترین راه برای پیش بینی آینده ات، ساختن آن است.

  • زندگیتان با شانس بهتر نمی شود بلکه با تغییر بهتر می شود....

  • با انکار وجود یک زخم، شما نمی توانید آن زخم را ترمیم کنید.

نقد فیلم "گسیختگی"

: #540
تاریخ انتشار : یکشنبه, 29 شهریور 1394 17:24
تعداد بازدید : 5517
ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نقد فیلم "گسیختگی"
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بغض های فروخورده
نقد روان شناختی فیلم "گسیختگی"

این فیلم محصول 2012 آمریکاست به کارگردانی تونی کِی(tony kaye).

"از هم گسیخته"در کارنامه سینمایی تونی کی ،سومین فیلم او محسوب می شود.جامعه سینمایی او را با ساختن موزیک ویدئو برای خیلی از افراد مشهور موزیک می شناسند.از جمله (John R. "Johnny" Cash) و(Red Hot Chili Peppers )و(Soul Asylum) و... .

فیلم اول او به نام"تاریخ مجهول آمریکاAmerican history x " با بازی "ادی نورتونEdward Nortonوادوارد فورلانگ Edward Furlong" که خیلی سروصدا کرد و تدوین فیلم را هم خودِ "ادوارد نورتون"انجام داده بود.اما این تدوین مورد تایید "تونی کِی"قرار نگرفت.

او بعد از ده سال (2010)فیلمی ساخت در مورد طوفان کاترینا به نام" Black Water Transit"که بازیگر اصلی آن" Laurence Fishburne, Karl Urban, Evan Ross, Brittany Snow"بودند.که به علت ورشکستگی شرکت تولید کننده ی فیلم،اکران نشد و فیلم در حراجی با قیمت بسیار نازلی به فروش رسید.

محوریت سومین فیلم بلند"تونی کی" یعنی"از هم گسیخته" می پردازد به بررسی ضعف های نظام آموزشی در آمریکا.او برای ایفای نقش اول فیلمش از"آدرین برودیAdrien Brody"بازیگر مشهور فیلم"پیانیست""رومن پولانسکی"استفاده کرده است.بسیاری از منتقدان به موفقیت این فیلم به عنوان نوعی اعتراض نمایشی به بحران نظام آموزشی در ایالات متحده امیدوار هستند.

فیلمنامه این فیلم را "کارل لاند"Carl Lundنوشته است.او سابقه معلمی داشته و بیشتراز تجربیات خودش در نوشتن فیلمنامه استفاده کرده است.این فیلمنامه بخاطر نوشتن دیالوگ های سنگین و کارآمد و شاید خشن بسیار مورد تقدیر قرار گرفت."کارل لاند" با نوشتن شخصیت یکی از معلم های مدرسه که نقش او را "جیمز کانJames Caan" به خوبی بازی کرده است بسیار ستایش شد.او شخصیت این معلم را،عبوس و با تجربه ی طولانی در تدریس نوشته است.

"برودی"در این فیلم به نقش معلمی در"لانگ آیلند"که موقتا در مدارس مشغول تدریس است و به تدریج وارد زندگی و مشکلات جوانان و خانواده های آنها می شود.در طول فیلم،این معلم کم کم بین اوضاع به هم ریخته مدارس دولتی و مشکلات خانواده ی دانش آموزان این مدارس قرار می گیرد و سعی بر بهبود بخشیدن به این جداشدگی و به هم ریخته گی می کند.به هم ریخته گی ای که معلم و شاگرد و خانواده ها و جامعه ی آموزشی،همه ناخواسته وارد آن می شوند.مانند دانش آموزی که خیابانگردی می کند و به مرز فحشا کشیده می شود.نقش این دختر را "سامی گیلSami Gayle"بازی می کند که توسط همین معلم(آدرین برودی)از سقوط نجات پیدا می کند.

فیلم"از هم گسیخته"در سال 2011 همزمان با جشنواره ی ترایبیکا مورد استقبال بسیاری از منتقدین قرار گرفت و اکثرا منتقدین این فیلم"تونی کِی"را موفق ارزیابی کردند.

قابل ذکر است که در بسیاری از این گونه مدارس و روابط بین افرادِ این کلاسها به اندازه ی کافی طنش های روانی و اجتماعی وجوددارد که نویسنده بتواند به عنوان مشکلات مطرح در نظام آموزشی برای حل آنها استفاده کند و آنها را در نمایش طرح کند،اما "کِی"از نگاه کلیشه ای و با طرح موضوعِ دختری در ورطه ی سقوط به فحشا آن را پیش برده است.

گسیختگی

هدف از آوردن داستان این معلم، که سعی می کند به مدرسه ای وابسته نباشد و همیشه به صورت موقتی در مدارس تدریس کند شاید این باشد که می خواهد همیشه از همه چیز خود را جدا کند.حتی از پدری که دچار فراموشی است و پسر حتی زمانی که پدر در حال احتضار است او را ترک می کند. بررسی مشکلات جداگانه دانش آموزان.هرکدام فقط یک نقطه مشترک دارند و آن نقش همین معلم است در امیدوار کردن سایرین و بهبود بخشیدن به وضع موجود.

منتقدین ایفای نقش"آدرین برودی"را به شدت مورد ستایش و تقدیر قرار دادند.نقشی که به عنوان یک فرد ناجی ،راهنما و مشاور توانسته به خوبی نقش یک معلم دلسوز و وظیفه شناس به اخلاقیات را ایفا کند.او بیشتر از آموختن درس به دانش آموزان،بیشتر نقش مراقب و مشاور را دارد.

"برودی"بعد از موفقیت و بازی درخشان اش در فیلم "پیانیست"که برنده اسکارشد نیز توانست این بار هم به خوبی در قالب فردی عاطفی و سرنوشت ساز بازی کند.

خودِ کارگردان به این مطلب اذعان کرده است که می خواسته ضعف ها و انحطاط  در نظام آموزشی را به بیننده نشان بدهد و بسیار سعی کرده که این مطلب را تکان دهنده جلوه بدهد.بنابراین در بسیاری از صحنه ها شاهد ساخته گی بودن و دور شدن از واقعیت هستیم.خشونت و تندروی هایی در شخصیت های فیلم دیده می شود.به همین دلیل نوعی شتاب زدگی در فیلم و پیام رسانی صریح به بیننده ،تا حدی به فیلم صدمه زده است.

داستانِ فیلم داستان غمناکی است ضمن اینکه راه چاره و روزنه ی امیدی برای بیننده به جای می گذارد.نویسنده ی فیلمنامه با نمایش ضعف و تزلزل پایه های تربیتی خانواده و از طرف دیگر محیط آموزشی ای که جوانان در آنجا تحت تربیت هستند سعی بر این داشته که تاثیرگذاری هر یک از این عوامل بر دیگری را با نمایش چند عنصر نمادین کوچک از اجتماع مثل آموزگار،دانش آموز و والدین به نمایش در بیاورد.توجه به متزلزل بودن و شکنندگی روابط اجتماعی افراد،مد نظر نویسنده و کارگردان فیلم بوده و به نوعی تلنگری است برای بیننده که مراقب بحران روابط بین افرادی که از نزدیکانش هستند و مورد علاقه اش، باشد.

نقش معلم در این فیلم،در بهبود روابط و انتقال انگیزه و امیدواری بسیار کارآمد است.

"سامی گیل"که نقش دانش آموز خیابانگرد را بازی می کند خود معتقد است که به عنوان اولین کار سینمایی اش،همکاری با "تونی کین"خارق العاده است و تونی کین در حین کار به بازیگران آزادی کامل می دهد.

فیلم "از هم گسیخته"تلاش بسیاری می کند بیننده را متقاعد کند که بازیگر اصلی اش یعنی "برودی"تصمیم گرفته از همه وابستگی ها جدا باشد.

این فیلم به قدری مجزا و با طرحی متفاوت از فیلمهای قبلی "تونی کین"ساخته شده که تماشاگر هرگز نباید با فیلمهای قبلی او یعنی"تاریخ مجهول آمریکا و …مورد مقایسه قرار دهد."آدرین برودی"بازیگر نقش معلم معتقد است که در کودکی از طرف دیگران رنجیده و اذیت شده و به تدریج ذهن،افکار ونوعی مکانیزم دفاعی در او بوجود آمده است که همه انسانها در این گونه مواقع تنهایی را به حضور در جمع ترجیح می دهند و دنیای درون را به ارتباط اجتماعی ارجح می بینند.

بعضی از منتقدان این فیلم را با پرش های ناگهانی و غیر متوازن توصیف کرده اند.نمایش هایی از چهره ها و حرکات عصبی و پرخاشگرانه ی افراد و آشفتگی ذهنی ای که شخصیت های فیلمنامه با آن درگیر هستند.

برخی دیگر از منتقدان بر این باورند که جذابیت فیلم بیشتر بخاطر حضور بازیگرانی قوی و سرشناس است که همگی سعی بر موفقیت فیلم و به شکلی رویاروییِ اجتماع با نظام آموزشی را به صریح و تمام و کمال به تماشاگر القا کنند.

برگرفته از آدرس اینترنتی: http://vida-rahbar.blogfa.com/tag/Detachment

خشونت
خشونت
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد

اطلاعات تماس
آدرس مرکز: تهران - خیابان فلسطین شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، کوچه میرسرابی، پلاک 1، طبقه اول.
شماره تماس: 7- 88971606
ساعات تماس: همه روزه به غیر از جمعه ها و پنج‌شنبه‌ها و روزهای تعطیل از ساعت 8:30 الی 20
شماره فکس: 88963091
شماره مشاوره تلفنی:
9092301510 از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 الی 16
ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه ساعت 8:30 الی 20

آدرس کانال تلگرامی مرکز مشاوره رها :  rahaclinic@

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مرکز مشاوره رها می باشد.
طراحی سایت - هاست : وب سپنتا