آیا پدر و مادر خوبی هستید؟

کد بلاگ : #622
تاریخ انتشار : یکشنبه, 5 آذر 1396 14:43
وقتی بچه ها را بزرگ می کنید در واقع بچه های آنها را هم بزرگ می کنید. الگوها همیشه ثابت می مانند.

آیا پدر و مادر خوبی هستید؟   

 

وقتی بچه ها را بزرگ می کنید در واقع بچه های آنها را هم بزرگ می کنید. الگوها همیشه ثابت می مانند.

 

لیورا سعید- کارشناس ارشد روانشناسی

 

 

 

       آیا به فرزندان خود محبت می کنید؟ آیا آنها را مورد تشویق و تحسین قرار می دهید؟ آیا به قول هایتان پایبند هستید؟ آیا رفتار شما با کودکتان ثبات داشته و بین حرفی که می زنید و عملی که انجام می دهید هماهنگی وجود دارد؟ آیا بچه ها شاهد ابراز عشق و علاقه شما به همسرتان هستند؟

 پدر عزیز، پسر شما با همسر آینده خود به همان گونه رفتار می کند که شما با همسرتان برخورد می کنید و مادر گرامی، دخترتان با همسر خویش همان طور صحبت کرده و رفتار خواهد کرد که شما با شوهرتان رفتار و گفتگو می کنید. مهمترین بخش زندگی که شما برای فرزندانتان تدارک می بینید ازدواج و خانواده است و بهترین نوع آماده سازی این است که کودک با پدری زندگی کند که مادرش را دوست داشته، محبت خود را به او نشان می دهد و با مادری به سر برد که ارزش وجودی همسرش را در خانواده و نزد کودک اعلام می دارد.

       اگر شما به همسر خود محبت کنید ولی در طی روز یا هفته با همسرتان تعارض داشته و داد و بیداد کنید، هر آنچه درباره مهربانی و علاقه مندی بگویید در نظر فرزندتان بی اعتبار به حساب می آید.

       مهم نیست ما چه می گوییم، کودکان رفتار ما را دیده و الگوی خود قرار می دهند. تاثیرگذاری اعمال و رفتار ما بسیار بیشتر از حرفهایی است که می زنیم؛ بنابراین سعی کنید از این طریق به بچه ها آموزش بدهید که شیوه ای است غیر مستقیم و بهتر است بدانید که در تربیت فرزندان، آموزش غیر مستقیم موثرتر است تا بکن نکن ها، بحث و مجادله ها، گوشزدها و شعارهایی که به طور مداوم در مورد آنها به کار می گیریم. وقتی که شما با یکدیگر اختلاف و تعارض دارید، به او نشان بدهید که چگونه دو آدم می توانند آن را به شیوه درست حل و برطرف نمایند. 

       از آنجایی که اکثر اوقات کودکان با مادرانشان سپری و تربیت و پرورش آنان بیشتر به دست مادران انجام شده و پدران وقت کمتری را با بچه های خود می گذرانند، اینکه چگونه ارزش خود را از چشم پدر خویش به ویژه مشاهده کنند، اثربسزایی در کل زندگی شان بر جای می گذارد.

       " مادرم تاثیر شگرفی در زندگیم داشت اما وقتی پدرم گفت: پسرم این کار بسیار خوبی بود که انجام دادی، مفهوم و اهمیت بسیار زیادی برایم داشت."

       این حرفهای یک فرد بزرگسال است که اعتقاد دارد وقتی که یک پدر تشویق و تحسین به موقع و مناسبی از فرزندانش به عمل آورد، می تواند اثر ماندگاری بر روحیه، شخصیت و کل زتدگی آنها بگذارد و این کار، انگیزه و مشوقی برای کودکان در رسیدن به مراحل بالاتر می گردد.

       همچنین ادای کلمات محبت آمیز و ابراز علاقه و عواطف از سوی همسران به یکدیگر و به فرزندان اهمیت زیادی دارد. مطالعات نشان داده که وقتی کودکان و نوجوانان این محبت را تجربه نکنند، با روشهای مخرب و آسیب رسان به دنبال این حلقه گمشده می گردند. یک روز نباید برای پدر و مادری بگذرد که به فرزندان خود چه خردسال و چه نوجوان ابراز محبت نکرده باشد. بسیاری از ما به کارگیری کلمات " لطفا "، " متشکرم " را فراموش کرده ایم و برخی از ما هنگام خطا از سوی خویش از ابراز عذرخواهی از فرزندمان امتناع می کنیم و با این واژه ها بیگانه ایم.

       مادری درارتباط با دخترش تعریف می کرد: " یک بار که در مورد قضیه ای با دخترم بحث می کردم مطمئن بودم که صد در صد حق با من است ولی پس از مدتی دریافتم که کاملا در اشتباه بودم. بنابراین نزد او رفتم و گفتم: عزیزم من در مورد آن مسئله اشتباه کردم. الان متوجه شدم که حق با توست. مرا ببخش."

       غرور باعث می شود ما از مردم بترسیم که مبادا بپندارند افرادی ضعیف هستیم اما بچه هایمان فقط نیاز ندارند موفقیت ما را ببینند، آنها می خواهند ببینند هنگامی که ما به دیگران صدمه می زنیم در پی التیام آن نیز هستیم. وقتی ما تصمیمات نادرستی می گیریم باید عواقب آنرا نیز بپذیریم.

       نیاز کودکان به مهرو محبت، به اندازه کافی شناخته شده است اما اینکه عشق و علاقه  نه تنها در پختگی عاطفی نقش دارد بلکه ساختار مغز را نیز متاثر می کند، یافته جدیدی است. پژوهش های علم اعصاب و تحقیقات بیوشیمی ثابت کرده اند که سیستم اعصاب علاوه بر اینکه به تحریک عواطف عکس العمل نشان می دهد، به شکل گیری آن نیز کمک می نماید. مغز یک نوزاد هنوز به خوبی شکل نگرفته و بدون ساختار است و برای رشد و تحول خود به تحریک نیاز دارد. این تحریکات صرفا محسوس و شناختی مانند اشکال و انحاء گوناگون بازیها، رنگها و موزیک نیست بلکه به برخوردها و رفتارهای محبت آمیز نیز محتاج است. هر چه روابط و تاثیرات متقابل مثبت بیشتری به وقوع بپیوندد اتصالات و شبکه های بهتر و بیشتری در این بخش ایجاد می گردد.

       پژوهشگران همچنین می گویند رابطه محبت آمیز و محترمانه پدر و مادر با یکدیگر و با فرزندان زمینه ساز بروز خلاقیت در آنهاست. توجه کردن به جزئی ترین حرکات، حرفها و مهارت های فرزند که معمولا از دید والدین پنهان می ماند نیز در بروز خلاقیت کودکان و نوجوانان نقش موثری دارد. گوش دادن فعالانه به بچه ها و همدلی با احساسات و عقیده های آنان، اعتماد به نفس را در آنها افزایش می دهد. باید بدانیم که تقریبا هیچ چیز به اندازه احساس تقدیر و با ارزش بودن به فرد حس خوبی نمی دهد. کودک احساس خوب مورد توجه قرار گرفتن را از والدین می آموزد. تشویق و تحسین را در مورد فرزندان خود فراموش نکنید. اما تشویق ها باید متوجه رفتارها و حرف های مشخص باشد و به صورت صفت های کلی بیان نشود.

        آفرین عزیزم، عالی است: تعریف کلی

        مهارت تو در نواختن این قطعه و رعایت زیر و بم های آن عالی است: تعریف خاص و مشخص

 

       تشویق کودک به طور ویژه و خاص در موقع بروز رفتار شایسته، اثر مثبتی بر شخصیت او گذاشته و موجب بالا بردن عزت نفس او می گردد. همچنین سبب تقویت و تکرار آن رفتار در آینده می شود؛ علاوه بر اینکه به طور غیر مستقیم الگوی مناسبی برای فرزند خود فراهم آورده ایم.  

       حتی در صورت شکست و افت تحصیلی بچه ها یا انجام ندادن مسئولیت هایی که به آنان واگذار شده است، نباید با سرزنش، تحقیر، انتقاد، مقایسه، منت گذاشتن و نصیحت کردن موجب تخریب شخصیت و آسیب به پایه های تشکیل و تحکیم هویت او شده و توجه عاطفی خویش را از آنها دریغ نماییم.  

       باید بدانید که خشونت کلامی تاثیر منفی ماندگاری بر روی کودکان دارد و زمانی که کودک توسط والدین تحقیر می شود در آینده به یک فرد بیش از حد پرخاشگر و یا مطیع تبدیل می گردد که در هر صورت شخصیتی نامتعادل و آسیب پذیر خواهد داشت. بر اساس گزارش محققین، کسانی که در کودکی در معرض توهین و تحقیر پدر و مادر خود قرار می گیرند رشد آن قسمت از مغزشان که با یادگیری زبان ارتباط دارد مختل شده و شخص در آینده با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد. به عبارت بهتر، اسکن مغزی این افراد نشان می دهد که قسمت خاکستری مغز آنان که به مربوط فراگیری زبان است 10 درصد کمتر از افرادی است که با آزار کلامی مواجه نبوده اند. متخصصان به انتقادهای مکرر و تحقیرآمیز توسط والدین و اطرافیان که به تدریج سبب ایجاد استرس و عدم اعتماد به نفس می شود، بدرفتاری و آزار و اذیت کلامی می گویند.

    اکنون پژوهشها نشان داده اند که طبیعی نبودن رشد مغزی در افرادی که قربانی آزار کلامی هستند نه تنها در یادگیری مهارت های گفتاری بلکه در میزان بهره هوشی آنان نیز تاثیر منفی دارد.

    اینها مطالبی هستند که اغلب والدین به آن توجه ندارند و تصور می کنند که تنها تنبیهات بدنی است که به کودکان آسیب می رساند.

بنابراین تذکر مداوم، سرزنش، نصیحت کردن، پیش بینی های منفی و گله و شکایت دائمی و انتظارات زیاد و تلاش برای تغییر فرزندان بدون ایجاد زمینه های مناسب سبب اصلاح رفتار آنان نمی شود زیرا توقعات و خواسته های ما زمانی از سوی دیگری پذیرفته می شود که ابتدا زمینه مثبتی در ذهن او ایجاد کنیم و این میسر نمی گردد مگر این که تمجیدها، تحسین ها و توجهات ما در مقابل رفتارهای خوب بچه هایمان هر چند ناچیز و کم اهمیت بیشتر از انتقادها و تنبیهات ما در برخورد با اعمال نامطلوب آنها باشد.

    در این شرایط والدین باید نکات مثبت کودکان و نوجوانان خود را برجسته کرده و توجه غیر مشروط خویش را از آنان دریغ نکنند تا به تدریج شاهد خلاقیت های بی نظیر بچه ها در غلبه بر شکست ها و رسیدن به استقلال و خودکفایی باشند.