• مرکز مشاوره رها:88971606

  • برای رسیدن به هر موفقیت فردی، ابتدا باید تغییری در باورهای خود ایجاد کرد.

  • کوچکترین اقدام، بهتر از بزرگترین تصمیم است.

  • بهترین راه برای پیش بینی آینده ات، ساختن آن است.

  • زندگیتان با شانس بهتر نمی شود بلکه با تغییر بهتر می شود....

  • با انکار وجود یک زخم، شما نمی توانید آن زخم را ترمیم کنید.

ویروس کرونا و مرگ عزیزان

کد بلاگ : #757
تاریخ انتشار : سه شنبه, 26 فروردین 1399 13:04
تعداد بازدید : 244
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ویروس کرونا و مرگ عزیزان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ویروس کرونا و مرگ عزیزان؛ با خانواده‌های داغدیده چگونه رفتار کنیم؟

ویروس کرونا و مرگ عزیزان؛ با خانواده‌های داغدیده چگونه رفتار کنیم؟

 

در این روزهای سختی که ویروس کرونا بلای جان مردم شده است، متأسفانه حال‌ عده‌ای به‌مراتب بدتر است؛ کسانی که عزیزانشان را به‌واسطه بیماری کرونا از دست‌ داده‌اند، آن‌ هم در شرایطی که حتی نمی‌توانند در مراسم تدفین که خود می‌توانست تسکینی برای دردهایشان باشد، شرکت کنند. باید بپذیریم که این حقیقت اتفاق افتاده و انکار نشدنی است، مهم این است که در چنین شرایطی در قبال افرادی که عزیز خود را از دست‌داده‌اند بی‌تفاوت نبوده و کمک کنیم تا از این مشکل بیرون بیاییم.

 

همدلی کنید؛ لیورا سعید؛ روانشناس کودک و نوجوان سوگ و غم را برای هر فرد مختص خود او دانسته که باید محترم دانسته شود. او در گفتگوی خود با تبیان پذیرش فرد سوگوار از ناحیه اطرافیان را بسیار مهم دانسته و در این رابطه می‌گوید: «حال بد و افکار فرد را بپذیرید، سوگ او را محترم دانسته و سوگواری کردن را حق او بدانید. او را سرزنش نکنید. به فرد یا افراد سوگوار اجازه دهید در مورد غم و اندوهشان سخن بگویند.

 

در چنین شرایطی به آن‌ها پند و‌ اندرز نداده و با جملات اشتباهی مثل "قوی باش، خودت را جمع کن، مریض بود مرد راحت شد، این همه مردن و دارند می‌میرند، خودتو ناراحت نکن..." آن‌ها را دلداری ندهید، این‌ دلداری دادن نیست. به احساسات فرد که ناشی از اضطراب، نگرانی و یا غم است بها داده و او را تایید کنید.»

 

دنبال مقصر نباشید: لیورا سعید؛ روانشناس کودک و نوجوان در ادامه گفتگو با عنوان "به دنبال مقصر نباشید" ادامه می‌دهد: «گاهی اوقات افراد در فوت عزیزانشان خود یا کادر درمان را به جهت عدم رسیدگی صحیح به بیمار و یا حتی خود متوفی را به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی مقصر می‌دانند. دنبال مقصر نباشید. این بیماری طوری است که هر فردی را در هر سن و سالی ممکن است گرفتار کند و این نوع نگاه و واکنش اشتباه است. هم خود افراد و هم بازماندگان باید تلاش کنند و در عین پذیرفته شدن این واقعیت، بدانند قطعاً افرادی بوده‌اند که نهایت سعی و تلاش خود را برای بازگرداندن سلامتی فرد متوفی انجام داده‌اند.»

 

- منابع حمایتی داشته باشید: این روانشناس داشتن منابع حمایتی خوب انسانی را در بهبود حال روحی افراد سوگوار مهم می‌داند؛ «با افراد مورد علاقه‌تان که مورد شناخت شما هستند، منابع حمایتی داشته باشید؛ کسانی‌که حالتان را خوب می‌کنند، پذیرش دارند، کارشان مدام سرزنش‌کردن نیست، مثبت‌اندیشی صحیح دارد، خوب می‌توانند همدلی و همراهی کنند با آن‌ها ارتباط حضوری، تصویری و حتی مکاتبه‌ای داشته و با آنها صحبت کنید.»


مصاحبه تبیان با لیورا سعید

 خشونت
خشونت
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد

اطلاعات تماس
آدرس مرکز: تهران - خیابان فلسطین شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، کوچه میرسرابی، پلاک 1، طبقه اول.
شماره تماس: 7- 88971606
ساعات تماس: همه روزه به غیر از جمعه ها و پنج‌شنبه‌ها و روزهای تعطیل از ساعت 8:30 الی 20
شماره فکس: 88963091
شماره مشاوره تلفنی:
9092301510 از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 الی 16
ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه ساعت 8:30 الی 20

آدرس کانال تلگرامی مرکز مشاوره رها :  rahaclinic@

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مرکز مشاوره رها می باشد.
طراحی سایت - هاست : وب سپنتا