• مرکز مشاوره رها:88971606

  • برای رسیدن به هر موفقیت فردی، ابتدا باید تغییری در باورهای خود ایجاد کرد.

  • کوچکترین اقدام، بهتر از بزرگترین تصمیم است.

  • بهترین راه برای پیش بینی آینده ات، ساختن آن است.

  • زندگیتان با شانس بهتر نمی شود بلکه با تغییر بهتر می شود....

  • با انکار وجود یک زخم، شما نمی توانید آن زخم را ترمیم کنید.

دلیل خجالتی بودن کودکان چیست؟

کد بلاگ : #690
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 4 مهر 1397 18:14
تعداد بازدید : 166
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دلیل خجالتی بودن کودکان چیست؟
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کم رویی کودکان به این معنی است که آن‌ها از بودن در جمع احساس ناراحتی می‌کنند و علل مختلفی موجب بروز این حالت در آن‌ها می‌شود.

دلیل خجالتی بودن کودکان چیست؟

مریم صابری پور مشاور و روانشناس کودک در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: خجالتی و کم رو بودن کودکان به این معنی است که آن‌ها از بودن در جمع احساس ناراحتی می‌کنند و علل مختلفی موجب بروز این حالت در کودکان می‌شود.

وی با بیان اینکه ژنتیک از جمله علل خجالتی بودن کودکان است، افزود: والدین خجالتی می‌توانند یکی از عوامل خجالتی بودن کودکان باشند و همچنین فقدان تعاملات اجتماعی نیز از جمله عوامل موثر بر کم رویی کودکان است، یعنی هر چقدر کودک کمتر وارد محیط اجتماع شود، به مراتب نحوه برقراری ارتباط با دیگران را کمتر می‌آموزد.

این روانشناس در ادامه افزود: دلیل دیگر کم رویی کودکان، والدین کنترل کننده هستند که اجازه شکوفایی توانایی‌های کودک را نمی‌دهند، در واقع کودک نمی‌تواند به موقع توانایی‌های خود را بروز دهد.

خانم صابری پور با بیان اینکه کمال گرایی برخی از والدین نیز علت اصلی خجالتی بودن کودکان است، گفت: در خانواده‌های انتقادگر و کمال گرا، والدین توقع بالایی از کودک خود دارند و با انتقاد و سرزنش از کودک خود ممکن است موجب تخریب عزت نفس او شوند.

وی با بیان اینکه خانواده‌های خشک و سرد نیز یکی دیگر از عوامل موثر در کم رویی کودکان هستند، زیرا مهم ترین عامل در شکل گیری عزت نفس، ابراز عشق و محبت بی قید و شرط از سوی هر دو والد به کودک است، افزود: توجه به کودک نه تنها کودک را لوس نمی‌کند، بلکه از بروز آن جلوگیری می‌کند.

 

این روانشناس گفت: خجالتی بودن کودک چه اکتسابی، چه ژنتیکی قابل درمان است. اگر والدین و دیگران در برقراری تعاملات اجتماعی به کودک کمک کنند، کودکشان در زمان ورود به یک محیط اجتماعی شلوغ می‌تواند راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کند.

خانم صابری پور با بیان اینکه باید کودک را همان شکلی که هست بپذیریم و فقط به او کمک کنیم تا راحت تر ارتباط برقرار کند، افزود: مهد کودک نقش مهمی در کم رو و خجالتی نبودن کودک دارد.

 

این روانشناس با تاکید بر اینکه بر کودک نباید برچسب خجالتی بودن زد، گفت: برچسب نزدن به کودک هم عامل دیگری است که می‌تواند از خجالتی بار آمدن او جلوگیری کند.

وی افزود: باید اجازه دهیم کودکان خود کارهای شخصی‌شان را انجام دهند و آن‌ها را در انجام کارها شریک کنیم تا استقلال پیدا کنند.

صابری پور گفت: باید تلاش کنیم تا به جای تحقیر و سرزنش کودکان، نقاط قوت آنان را شناسایی و تقویت کنیم.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوانخشونت
خشونت
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد

اطلاعات تماس
آدرس مرکز: تهران - خیابان فلسطین شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، کوچه میرسرابی، پلاک 1، طبقه اول.
شماره تماس: 7- 88971606
ساعات تماس: همه روزه به غیر از جمعه ها و پنج‌شنبه‌ها و روزهای تعطیل از ساعت 8:30 الی 20
شماره فکس: 88963091
شماره مشاوره تلفنی:
9092301510 از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 الی 16
ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه ساعت 8:30 الی 20

آدرس کانال تلگرامی مرکز مشاوره رها :  rahaclinic@

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مرکز مشاوره رها می باشد.
طراحی سایت - هاست : وب سپنتا