• مرکز مشاوره رها:88971606

  • برای رسیدن به هر موفقیت فردی، ابتدا باید تغییری در باورهای خود ایجاد کرد.

  • کوچکترین اقدام، بهتر از بزرگترین تصمیم است.

  • بهترین راه برای پیش بینی آینده ات، ساختن آن است.

  • زندگیتان با شانس بهتر نمی شود بلکه با تغییر بهتر می شود....

  • با انکار وجود یک زخم، شما نمی توانید آن زخم را ترمیم کنید.

شش تله افسردگی

کد بلاگ : #467
تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 دی 1392 14:25
تعداد بازدید : 1434
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شش تله افسردگی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هنگامی که فردی بصورت بالینی دچار افسردگی است، بشدت از دیگران دوری می کند. انزوا و عدم حضور در اجتماع، دقیقا عکس همان چیزی است که افراد افسرده، به آن احتیاج دارند.

تله اول: دوری کردن از اجتماع

هنگامی که فردی بصورت بالینی دچار افسردگی است، بشدت از دیگران دوری می کند. انزوا و عدم حضور در اجتماع، دقیقا عکس همان چیزی است که افراد افسرده، به آن احتیاج دارند. عقب نشینی اجتماعی، پاسخی به استرس و درگیری ذهنی است و حضور در اجتماع همانند ترمزی است برای رهایی از این درگیری.

راه حل:

بتدریج خود را در اجتماع حاضر کنید. از خانواده و دوستان خود شروع کنید. لیستی از کسانیکه می خواهید با آنها دوباره رابطه برقرار کنید، تهیه کنید و شروع به برنامه ریزی و فعالیت کنید.

تله دوم: پروراندن افکار بیهودهافسردگی

می توان افکار بیهوده را مقصر اصلی ابتلا به افسردگی دانست. تفکر درمورد شکست ها، ناکامی ها و هر آنچه که خارج از دسترس فرد است، افکار بیهوده و درگیری ذهنی را پدید می آورد. این افکار فرآیندی سمی است که ذهنیت منفی و احساس ناخوشایندی درمورد خود فرد در او ایجاد می کند. معمولا افراد افسرده، زمان و انرژی زیادی را برای پروراندن افکار منفی شان، هدر می دهند.

به گفته دکتر Mark Goulston (روانپزشک)، هنگامی که شما افکار منفی در ذهن خود می پرورانید، در واقع در قلمرو دشمن قرار گرفته اید. قبل از آنکه افکار منفی بر شما غلبه کند، خود را از دست آنها خلاص کنید. افکار منفی می تواند باعث ایجاد توهم شود و رویدادهای عادی را برای افراد غیرقابل تحمل کند. بطور مثال، لبخند زدن افراد را به منزله تمسخر کردن خود پندارند.

راه حل:

توجه خود را به انجام فعالیت های مثبت مانند خواندن کتاب معطوف کنید.

تله سوم: خود درمانی با الکل

یکی از عوامل تشدید افسردگی، روی آوردن به مصرف الکل و مواد مخدر است. مصرف مشروبات الکلی ممکن است استرس و تفکرهای بیهوده را دور سازد، اما این احساس زودگذر تاثیرات مخربی بر سیستم عصبی فرد می گذارد. همچنین الکل می تواند اثر داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب را متوقف کند و به جسم فرد نیز صدمه بزند.

راه حل:

با پزشک خود ملاقات کنید و در صورت تشخیص، افسردگی را با دارو و روش های پیشنهادی وی افسردگی را درمان کنید.

تله چهارم: ورزش نکردن

اگر از آن دسته از افرادی هستید که قبلا به باشگاه می رفتید، اما دیگر فعالیت های ورزشی انجام نمی دهید، یکی از با نشاط ترین فعالیت های روزانه را فراموش کرده اید. انجام فعالیت های ورزشی، اثر قدرتمند ضدافسردگی دارد و باعث ترشح سروتونین و دوپامین می شود. میزان ترشح این دو ماده در افراد افسرده به پایین ترین حد خود می رسد.

راه حل:

شنا، یوگا، ایروبیک و حتی پیاده روی ورزشهای مفرحی هستند که شما را از دام افسردگی نجات می دهند. برای داشتن انگیزه می توانید با یکی از دوستان یا آشنایان خود به کلاسهای ورزشی بروید.

تله پنجم: مصرف قند بالا

وقتی فردی احساس ناراحتی می کند، معمولا میل به تنقلات و خوراکی های شیرین دارد. مصرف تنقلات شیرین، در کوتاه مدت حس خوبی به افراد می دهد، اما کمتر از دو ساعت باعث می شود گلوکز خون بشدت پایین آید.

راه حل:

از مصرف زیاد قند دوری کنید. همیشه راه عاقلانه، به اندازه مصرف کردن است.

تله ششم: افکار منفی

هنگامی که فردی مستعد افسردگی است، همواره افکار منفی در خود می پروراند و از انجام فعالیت های روزانه خودداری می کند. افراد در این شرایط فکر می کنند که حتی با انجام دادن کارهای متفاوت و سعی در بهبود اوضاع فعلی نیز، احساس خوبی به آنها دست نخواهد داد. بنابراین تلاشی هم نمی کنند! در این صورت از انجام هرگونه فعالیتی بازمی مانند. پروراندن افکار منفی دام بزرگی است که باعث تشدید افسردگی و در نتیجه منفعل شدن کامل فرد می گردد.

راه حل:

منتظر روی دادن اتفاقات منفی نباشید. اگر تلاش و کوشش کنید، شانس رسیدن به نتایج مثبت و سازنده را از دست نخواهید داد.


برگرفته از وبلاگ روانشناسی پرند

 خشونت
خشونت
    • Reload بازآوری
    بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد

اطلاعات تماس
آدرس مرکز: تهران - خیابان فلسطین شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، کوچه میرسرابی، پلاک 1، طبقه اول.
شماره تماس: 7- 88971606
ساعات تماس: همه روزه به غیر از جمعه ها و پنج‌شنبه‌ها و روزهای تعطیل از ساعت 8:30 الی 20
شماره فکس: 88963091
شماره مشاوره تلفنی:
9092301510 از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 الی 16
ساعات تماس: شنبه تا چهارشنبه ساعت 8:30 الی 20

آدرس کانال تلگرامی مرکز مشاوره رها :  rahaclinic@

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مرکز مشاوره رها می باشد.
طراحی سایت - هاست : وب سپنتا